Nasi podopieczni ...

Czteroletni psiak z mocnym charakterem, oddany przez swoich właścicieli, którzy nie mogli się już dłużej nim opiekować. Piękny, ale wymagający, nie nadaje się do domu, w którym przebywają dzieci.

Sanni jest ośmioletnią, spokojną, nieco bojaźliwą sunią, której nie chce już właściciel.. Trafiła więc pod naszą opiekę i przebywa obecnie w hoteliku. Trochę onieśmielona nową sytuacją, ale z psami dogaduje się dobrze, lubi ludzi.

Abi to dwuletni psiak. Trafił pod naszą opiekę po śmierci swojej właścicielki... Jednakowo kochany, co niewychowany ;) trzeba nad nim popracować. Nie potrafi skupić się na człowieku, ciągle jest w ruchu, wciąż nie ma czasu, bo trzeba gdzieś gonić.

Dona to około czteroletnia sunia, która trafiła pod naszą opiekę ze schroniska. Znalazła dom, niestety w domu przebywała inna sunia i ostatecznie dziewczyny się nie dogadały, więc wróciła pod naszą opiekę.

Pod naszą opiekę trafił około czteroletni psiak. Był bardzo otyły, badania wykazały, że cierpi na niedoczynność tarczycy, ale z pewnością nie sama tarczyca była powodem jego tuszy.

Podaruj nam swój 1%

Rozliczenie PIT z PITax.pl

Sponsorzy

superdog

NIKE

Wesprzyj nas

 

dotpay
Korzystając z usługi DOTPAY możesz szybko i łatwo dokonać wpłaty na nasze konto.

Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay

 

 

 

 

 

Kleszcze… Niewielkie, czasem nawet wielkości ułamka milimetra pajęczaki, stanowiące niejednokrotnie śmiertelne zagrożenie dla naszych pupili, a także dla nas samych. Atakują niepostrzeżenie, czasami nie zdajemy sobie sprawy, że właśnie staliśmy się ich ofiarą. Ukąszenie kleszcza może skutkować takimi chorobami jak borelioza, babeszjoza, kleszczowe zapalenie mózgu.

Istnieje ok 850 gatunków kleszczy, w Polsce ok 20, jednak najczęściej spotykanymi są dwa gatunki:

 -  kleszcz pospolity – występuje na terenie całej Polski, lubi wilgotne lasy liściaste, lub mieszane, ale można go też spotkać w lasach iglastych.

 - kleszcz łąkowy – występuje głównie we wschodniej części Polski, również lubi wilgoć, można go spotkać na zakrzewionych pastwiskach, bagnistych terenach leśnych, na obrzeżach jezior.

 

Ulubioną porą żerowania kleszczy jest poranek – około godziny ósmej, a także popołudnie - od godziny 15 do północy. Kleszcze unikają palącego słońca, które wysusza ich pancerz.

Kleszcz to bardzo przebiegły pasożyt, doskonale wie, gdzie może spotkać swojego żywiciela (którego może wyczuć z odległości 20 m!), dlatego czyha na niego na obrzeżach łąk, na skraju lasu, na poboczach ścieżek.

Wydawać by się mogło, że miesiącami, w których najłatwiej spotkać na swojej drodze kleszcza, są miesiące wiosenne i jesienne. Nic bardziej mylnego! Kleszcze potrafią zaatakować także zimą, jeżeli tylko temperatura podniesie się trochę powyżej zera, ponieważ dla nich istotna jest temperatura otoczenia, a nie pora roku. Dlatego bardzo ważne jest zabezpieczanie swojego pupila przez cały rok!

Na rynku istnieje wiele preparatów zabezpieczających przed kleszczami, najbardziej popularne, to

- Preparaty spot-on w postaci kropli wylewanych na skórę zwierzaka, między łopatkami. Należy pamiętać, że działanie takiego preparatu nie jest długotrwałe, po ok 3-4 tygodniach należy zastosować go ponownie. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że niektórych kropli przeciw kleszczom nie wolno stosować u kotów, więc jeżeli mamy w domu psa i kota, należy wybrać preparat w którym nie ma permetryny, niebezpiecznej dla kotów.

- Obroże przeciw kleszczowe. Bardzo wygodny sposób zabezpieczenia, niektóre obroże działają nawet 7-8 miesięcy, a w chwili obecnej na rynku dostępne już są obroże, które nie tracą swoich właściwości ochronnych nawet po kąpieli, czy podczas deszczu.

- Preparaty w sprayu, polecane szczególnie dla zwierzaków o niewielkiej masie ciała

- Preparaty w tabletkach

Różnorodność preparatów jest spora, więc każdy bez problemu powinien znaleźć odpowiedni preparat dla swojego pupila i dla siebie.

Babeszjoza – bardzo niebezpieczna, często – jeżeli w porę nie wykryta – śmiertelna choroba, na którą narażony jest zwierzak ukąszony przez kleszcza.

Babeszjoza to choroba bardzo podstępna, w początkowym stadium nie różniąca się od zwykłego przeziębienia. Chory zwierzak często jest apatyczny, ma gorączkę, nie chce jeść, ani pić, nie ma ochoty na spacer, leży smutny w swoim legowisku nie reagując na bodźce zewnętrzne.

W późniejszym etapie choroby pojawia się bladość błon śluzowych, powiększenie węzłów chłonnych, niedokrwistość, podwyższenie parametrów wątrobowych i nerkowych.

Pojawia się mocz o brunatnym zabarwieniu, ze względu na pojawiającą się w nim krew, pojawiają się wymioty i biegunka. Proces chorobowy zaczyna postępować lawinowo, uszkodzenia nerek i wątroby są coraz bardziej rozległe, może dojść do zatrzymania moczu, do zażółcenia widocznych błon śluzowych, spojówek, skóry małżowin usznych, pachwin i pach.

W bardzo zaawansowanym stadium może dojść do porażenia centralnego układu nerwowego, i do śmierci zwierzęcia.

Im wcześniej trafnie postawiona diagnoza i wdrożone właściwe leczenie, tym większa szansa na całkowity powrót do zdrowia naszego pupila! Dlatego niezmiernie ważne jest zabezpieczenie naszego zwierzaka przed inwazją kleszczy, które występują z coraz większym natężeniem i w coraz większych populacjach.

Nie lekceważmy zagrożenia, jakie stanowią kleszcze!

 

Partnerzy