Nasi podopieczni ...

Stowarzyszenie Beagle w Potrzebie. Los pokrzywdzonych zwierząt nie jest nam obojętny, jesteśmy po to, aby pomagać.

Tilda to około trzyletnia bigielka, spokojna, łagodna, może zamieszkać z dziećmi, koty ignoruje....

Spragniony kontaktu z człowiekiem, spokojny, stateczny, pies w sile wieku...

Spokojna, trochę nieśmiała, musi człowieka lepiej poznać, aby nabrać zaufania...

Ozzy ma siedem lat, został zabrany razem z sześciorgiem swoich braci i sióstr, z miejsca, gdzie skazane były na nędzną egzystencję w błocie, zimnie, na deszczu, mrozie i palącym słońcu. ....

Co powinieneś zrobić, jeżeli zaginie Ci pies?

 

Czasem, mimo naszych starań, aby nie dopuścić do sytuacji, w której mogłoby dojść do zaginięcia psa, jednak tak się dzieje. Ktoś zostawi otwartą furtkę, pies wymknie się przez nie domknięte drzwi, albo zrobi podkop pod płotem...
W takiej sytuacji należy jak najprędzej podjąć działania mające na celu odnalezienie zguby. Podpowiadamy, co można i należy zrobić, aby nasz pupil wrócił do domu.

Po pierwsze - jak najprędzej zgłoś telefonicznie tę informację w pobliskich Schroniskach dla Zwierząt. Może ktoś znajdzie Twojego psa i właśnie tam go zawiezie. Poinformuj również Straż Miejską właściwą dla dzielnicy, w której zagubiłeś zwierzę. Możesz też powiadomić okoliczne nadleśnictwo.

Po drugie - przygotuj i rozwieś ogłoszenia w okolicy, gdzie doszło do zagubienia. Ogłoszenie powinno zawierać takie informacje jak:
- imię psa
- rasa (lub typ), umaszczenie, wiek, znaki szczególne,
- zdjęcie psa,
- kiedy i gdzie zaginął (ulica, okolice, a może nawet województwo)
- czy pies miał na sobie obrożę, adresówkę, czy posiada elektroniczny identyfikator (chip), może tatuaż?
- numer telefonu do kontaktu
Ogłoszenia najlepiej rozwieszać u weterynarzy, psich fryzjerów, w schroniskach, w szkołach, sklepach, dworcach PKP i PKS, w parkach … a więc wszędzie, gdzie się da.

Po trzecie - opublikuj ogłoszenie w Internecie, a także śledź ogłoszenia w działach "Znaleziono". Być może ktoś znalazł Twojego psa i zaopiekował się nim?
Możesz również opublikować ogłoszenie w lokalnej prasie i radiu, im więcej pomysłów, tym szansa na odnalezienie psa jest większa.

W tych wszystkich działaniach najlepiej poprosić o pomoc kogoś z rodziny, lub choćby dobrego Przyjaciela, a samemu aktywnie szukać psa w terenie.
Pies najczęściej wraca do miejsca, w którym po raz ostatni widział swojego Pana, dobrze jest więc często odwiedzać to miejsce, a także zostawić w nim jakąś część swojej odzieży przesiąkniętą zapachem. Można zostawić trochę karmy, lub zrobić psu "ścieżkę zapachową", prowadzącą w kierunku domu.

O czym trzeba pamiętać

  • W większości schronisk przez 14 dni od momentu przybycia, zwierzę podlega kwarantannie, podczas której obserwuje się jego stan zdrowia i zachowanie. W tym czasie nie można nikomu wydać zwierzęcia (za wyjątkiem prawowitego właściciela) tak więc jest to bezpieczny okres na podjęcie intensywnych poszukiwań zguby.
    Po upływie tego czasu schronisko ma prawo oddać psa do adopcji!
  • Zwierzęta pojawiają się czasami w schronisku po długim okresie od momentu zagubienia. Zdarza się, że przypadkowy znalazca przygarnia zwierzę podejmując na własną rękę poszukiwania właściciela, a dopiero po nieskutecznych działaniach szuka dla niego nowych opiekunów lub oddaje je do schroniska .
  • Zagubionym zwierzętom zdarza się nawet podróżować samotnie autobusami czy koleją- tak więc mogą się niespodziewanie znaleźć w zupełnie innym rejonie.
    Podobne przypadki następują w sytuacji kradzieży zwierząt, kiedy to zostają one wywożone do innych czasami bardzo odległych miejsc w celu sprzedaży, a po nieudanych transakcjach porzuca się je lub oddaje do schroniska w zupełnie innej części kraju.
    Zdarza się także, że osoby podczas podróży, znajdując na obcym terenie tułające się lub ranne zwierzę, spontanicznie zabierają je, chcąc udzielić mu pomocy i przewożą je do swojego rejonu zamieszkania czasami bardzo odległego od miejsca zaginięcia.
    Prowadź zatem poszukiwania także przez Internet oraz poprzez schroniska w innych miejscowościach.

UCHROŃ PUPILA PRZED ZAGUBIENIEM!

  • zapewnij odnalezionemu lub nowemu zwierzęciu właściwe oznaczenie tj. zapisany na obroży wodoodpornym markerem numer telefonu oraz przypiętą adresówkę, oraz elektroniczny identyfikator (chip).
    Zwierzęta rasowe oznacza się dodatkowo tatuażami, gdzie poprzez Związek Kynologiczny można odnaleźć prawowitego opiekuna.

Warto pamiętać, że nawet najbardziej karne zwierzę kieruje się głównie instynktami tak więc, musisz przewidywać jego różne reakcje i zapobiegać ewentualnym ich skutkom. Nie wysterylizowany czy nie wykastrowany pupil zawsze może umknąć w pogoni za płcią odmienną. Podobnie jest w lasach, kiedy może on poczuć trop dzikiego zwierzęcia i wiedziony instynktem za nim podąży nie zwracając uwagi na Twoje wołanie.

  • nie spuszczaj psa ze smyczy na nie ogrodzonym terenie. W sprzedaży są specjalne linki treningowe, dające pieskom trochę swobody a ułatwiające Tobie szybką reakcję.
    Jeśli dobrze poznasz zwyczaje i uwarunkowania instynktowne Twojego podopiecznego, będziesz mógł przeciwdziałać zgubnym skutkom, a czasami dramatom na jakie może być narażony .
    Pamiętaj jednak, że w razie ekstremalnej sytuacji, najszybszą formą pomocy zwierzęciu jest kontakt z Tobą tak więc bez potrzeby nie zdejmuj psu obroży i cyklicznie odświeżaj na niej zapis numeru telefonu!
  • kontroluj systematycznie stan obroży, smyczy, a także adresówki, jeżeli zauważysz pęknięcia, przetarcia, koniecznie wymień je na nowe!