Nasi podopieczni ...

Stowarzyszenie Beagle w Potrzebie. Los pokrzywdzonych zwierząt nie jest nam obojętny, jesteśmy po to, aby pomagać.

Tilda to około trzyletnia bigielka, spokojna, łagodna, może zamieszkać z dziećmi, koty ignoruje....

Spragniony kontaktu z człowiekiem, spokojny, stateczny, pies w sile wieku...

Spokojna, trochę nieśmiała, musi człowieka lepiej poznać, aby nabrać zaufania...

Ozzy ma siedem lat, został zabrany razem z sześciorgiem swoich braci i sióstr, z miejsca, gdzie skazane były na nędzną egzystencję w błocie, zimnie, na deszczu, mrozie i palącym słońcu. ....

Co to jest kastracja / sterylizacja?

Kastracja / sterylizacja, to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu narządów rodnych psa / suki.
Sukom usuwa się macicę, jajniki i jajowody, a psom jądra i najądrza. Na skutek takiego zabiegu suka nie będzie już miała cieczki i nigdy nie będzie miała potomstwa, a pies nie będzie odczuwał popędu płciowego.
Zabieg kastracji / sterylizacji można wykonać w każdym wieku, ale rzeczą oczywistą jest, że najlepiej wykonać go u zwierząt młodych i zdrowych, chyba, że za wykonaniem go u zwierząt w podeszłym wieku przemawiają względy zdrowotne i ratowanie życia zwierzęcia

 

Jakie są zalety sterylizacji / kastracji?

Oczywistą zaletą kastracji / sterylizacji jest zapobieganie niekontrolowanemu rozrodowi a tym samym zapobieganie bezdomności zwierząt.

Ale istnieją również inne, niemniej ważne, a może nawet ważniejsze zalety zabiegu kastracji / sterylizacji.

Sterylizacja suki pomoże ochronić ją przed zachorowaniem na ropomacicze, nowotwór narządów rodnych, nowotwór gruczołów mlekowych, ochroni ją przed ciążami urojonymi, zapewni komfort i stabilizację psychiczną, ponieważ każda cieczka to aktywna praca hormonów, to zmiany nastrojów, stany pobudzenia, a wszystko to nie pozostaje bez wpływu na psychikę suni.
O groźnym ropomaciczu możemy przeczytać na stronie e-lecznica.pl - http://www.e-lecznica.pl/artykul/ropomacicze-u-suk

A tutaj zdjęcie naszej podopiecznej z ogromnym guzem na listwie mlecznej

Niestety Hope nie udało się uratować i przeszła przez Tęczowy Most...

Kastracja psa zapobiega chorobom nowotworowym układu płciowego, przerostowi prostaty, oraz przepuklinom. Sprawia, że pies staje się mniej pobudliwy, dominujący, ma mniejsze skłonności do włóczęgostwa, oraz do bójek o względy suki z innymi samcami.

 

Obalamy mity na temat kastracji / sterylizacji

Nie jest prawdą, że zwierzę po kastracji / sterylizacji staje się otyłe i leniwe. Otyłość zwierząt jest tylko i wyłącznie wynikiem przekarmiania, a nie skutkiem zabiegu. Zwierzę otyłe ma problemy z poruszaniem się, szybciej się męczy, a co za tym idzie ma mniejszą ochotę na zabawę, czy spacer. Nie ma to jednak nic wspólnego z zabiegiem, a jedynie z nieodpowiedzialnością swojego właściciela.

Nie jest prawdą, że "sunia raz musi..." Takie - godne średniowiecza - poglądy, rozpowszechniane czasem (o zgrozo!) przez samych weterynarzy, nie mają żadnego odniesienia do rzeczywistości. Sunia, aby być zdrowa fizycznie i psychicznie nie musi odchowywać potomstwa. Nie ma sensu również przypisywanie psom ludzkich uczuć i mówienie, że suni będzie smutno, że nie została mamą. To wierutna bzdura, psy nie posiadają zdolności abstrakcyjnego myślenia, więc sunia nie będzie sobie zaprzątać głowy myśleniem, jakby to było fajnie mieć szczeniaki. Takimi myślami zaprzątają sobie głowę raczej jej właściciele, powodowani chęcią zysku, czy innymi, równie niedorzecznymi pobudkami. Osobom tak myślącym, proponujemy udanie się do najbliższego schroniska dla zwierząt, pełnego psów z tych "jednorazowych" miotów...

Często słyszymy opinie, że kastracja / sterylizacja to okaleczanie zwierzęcia... To nieprawda. Sterylizując sukę i kastrując psa nie czyni się im żadnej krzywdy, a już kilka dni po zabiegu zwierzęta zapominają o tym, że w ogóle jakiś zabieg miał miejsce, wracają do formy bardzo szybko, nie cierpią, ponieważ podawane są im środki przeciwbólowe, a okres rekonwalescencji nie jest długi.

Sterylizacja / kastracja pozwala skutecznie ograniczać populację zwierząt, przede wszystkim tych niechcianych.
Suka w okresie rui odczuwa popęd płciowy, to zupełnie naturalne. Będzie dążyła do zbliżenia z samcem, w celu przedłużenia gatunku. Bardzo często zdarza się, że suki wtedy szukają sposobów aby do takiego zbliżenia doszło - uciekają, podkopują się pod ogrodzeniem, generalnie głuchną na wołanie opiekuna - rządzi nimi instynkt. Podobnie zresztą i samce, kiedy czują w okolicy sukę w rui, kombinują na wszelkie sposoby, aby się do tej suki dostać i ją pokryć.
Ile niebezpieczeństw czyha na nasze zwierzaki podczas takich ucieczek! Zwierzak może zginąć pod kołami samochodu, może zgubić się, trafić na zwyrodnialca...

Kiedy sunia ucieknie, pozwoli się pokryć pierwszemu napotkanemu samcowi, nie bacząc na to, czy należy on do tej samej rasy, czy nie, ponieważ zwierzęta nie myślą takimi kategoriami. Co więc się stanie, jeżeli sunię pokryje pies o wiele większy od niej samej? Grozi to rozerwaniem macicy podczas ciąży, i śmiercią samej suki podczas porodu!

Każdy właściciel zwierzęcia mówi, że kocha swojego pupila. Niech więc będzie to miłość mądra i dojrzała. Nie narażajmy niepotrzebnie naszych pupili na choroby i niebezpieczeństwo!
Co roku w większości polskich miast przeprowadzane są akcje sterylizacji / kastracji zwierząt. Ceny za te zabiegi są wówczas bardzo obniżone, warto skorzystać z takiej opcji.